BASIN BÜLTENİBASIN BÜLTENİ

06.06.2016
Toplu sözleşme sürecinde ilk imza TEKSİF ile atıldı
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile TEKSİF arasında XXIV. Dönem Grup
Toplu İş Sözleşmesi imzalandı


Türkiye’deki tüm tekstil sektörü çalışanlarının ücretlerinin belirlenmesindeki en önemli unsur olarak kabul edilen Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile sektörde örgütlü işçi sendikaları arasında toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasına başlandı. Yapılan müzakerelerde ilk imza TTSİS ile TEKSİF arasında atıldı.

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türk-İş’e bağlı Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında yaklaşık 5 aydır devam etmekte olan XXIV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri, tarafların 3 Haziran 2016 tarihinde anlaşması ile sonuçlandırılmıştır.

01.04.2016 ile 31.03.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 36 aylık toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.

TEKSİF üyesi işçilerin 01.04.2016 tarihindeki mevcut ücretlerine 0-9 yıl dâhil her yıl için 12 TL, 10.-15. yıl dâhil her yıl için 15 TL, 16. ve üzeri her yıl için brüt 20 TL kıdem zammı uygulanmıştır. Böylece kademeli olarak, 7 yıl kıdemi olan işçilere 84 TL, 12 yıl kıdemi olan işçilere 153 TL, 20 yıllık kıdemi olan işçilere 298 TL kıdem zammı verilmiş oldu.

İmzalanan sözleşme ile bu miktarlar TEKSİF üyelerinin 01.04.2016 tarihindeki aylık çıplak mevcut brüt ücretlerine bir defaya mahsus olmak üzere ilave edildikten sonra işçilerin brüt ücretlerine birinci yıl için yüzde 5; ikinci yılın ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4; üçüncü yılın ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 oranında zam yapılmıştır.

İkinci ve üçüncü yıl ücret zam dönemlerinde enflasyonun yüzde 4’ü aşması durumunda enflasyon farkı ücret zammı oranına ilave edilecektir. Ayrıca sosyal yardımlar, 01.04.2016 tarihinden itibaren tüm sözleşme süresince bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 22.84 oranında artırılmıştır.
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kayhan, TTSİS’in güç koşullara rağmen, üzerine düşen sorumluluk ve fedakârlıktan kaçınmaksızın verebileceğinin azamisini vermek suretiyle çalışma barışına devamlılık kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Kayhan, “Sözleşme, her iki kesimin de özverili çalışmaları sonucunda imzalandı. Böylece Ramazan Bayramı öncesinde işçilerimiz, yeni ücret zamlarına kavuşmuş oldu. XXIV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi’nin ülkemize, işverenlerimize ve işçilerimize hayırlı olmasını dileriz” dedi.
        
 
Saygılarımızla,

Mine ŞENKUL ERGÜVEN
Basın Müşaviri
Tel:   0212-344 07 77
Faks: 0212-344 07 66
E-mail: msenkul@tekstilisveren.org.tr


BASIN BÜLTENİ

25.03.2016

Tekstil sektörü bir kez daha Muharrem Kayhan dedi

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın 24. Olağan Genel Kurulu, 24 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Sandık başına tek listeyle giden sendika üyeleri, görevi ikinci kez Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kayhan’a vererek yönetime duyduğu güveni perçinledi.  

   

İstanbul- 1961 yılında kurulan ve çalışma hayatının en köklü teşkilatlarının başında gelen Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın 24. Olağan Genel Kurulu, 24 Mart 2016 tarihinde üyelerinin büyük bir katılımı ile gerçekleşti. Tek liste ile sandığa giden sendika üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na bir kez daha Muharrem Kayhan’ı seçti.
 
Muharrem Kayhan, “Üyelerimizin zorlu koşullarda rekabet ettiği bir ortamda sektöre olan inancımın bir ifadesi olarak tekrar aday oldum. Sendikamızın değerli üyeleri, 24. Olağan Genel Kurul’da bize olan teveccühlerini oya tevdi etmiştir” dedi. Kayhan, önümüzdeki üç yıllık faaliyet döneminde sendikanın üye odaklı hizmetlerine hız vererek devam edeceklerini vurguladı. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Muharrem Kayhan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 2005 yılından bu yana TÜSİAD Onursal Başkanı olan Kayhan, TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibidir ve 2003 yılından itibaren İspanya’nın İzmir Fahri Konsolosu olarak da görev yapmaktadır.Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın Yönetim, Denetleme, Disiplin ve Danışma Kurullarına seçilen üyeler şu isimlerden oluşuyor:    

Yönetim Kurulu Asil Üyeler: Muharrem Kayhan, Ahmet Hamdi Topbaş, Cengiz Taş, Yaşar Küçükçalık, Nevzat Seyok, Ali Osman Kilitçioğlu, Cem Çelikoğlu, Eşref Akın, M. Orhan Harmancı.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Nadir Yürüktümen, Mehmet Erdemoğlu, Ali Fuat Yılmaz, Metin Saftekin, Mustafa Denizer, İlhami Öztürk, Kenan Koç, M. Sinan Abeş, Kaan Boyner.

Denetleme Kurulu: Ömer Tuğrul İnançer, Aydın Fethi Baytan, Saadettin Arapoğlu.

Disiplin Kurulu: Nuri Akın, Nil Özsoy Dindar, Mehmet Armağan.

Danışma Kurulu Üyeleri: A. Tahir Gürsoy, Leon Kandiyoti, Sedat Aloğlu, Bahise Kurt, Selahaddin Bitlis, Mahmut Akıncı, A. Adnan Öcalgiray, Esat Haksal, Ömer Kılınç, Hayati Kürdeşoğlu, Ferhat Büyük Vatandost, Nevzat Seyrek, İzzet Menase, Hayati Ennekavi, Besim Özek, Faik Ulutaş, Mehmet Kilimci, Nuri Aydın, Feramin Çeliktaş, Mustafa Aras, Cem Narin, Metin Gültepe, Ali Cem Tekoğlu, Harun Tavaşi, Alparslan Kara, Ahmet Fevzi Yazgan, Toker Özcan, Zafer Veral, Murat Pala, Hakan Ercan, İlyahu Tavaşi, Beki Güreli, Tansel Özenbay, Nazan Keskin, Kemal Oğuz, H. Nuri Öztaşkın, Turan Dörter, Ozan Duman, Hayim Vitali Kohen, Eren Ziya Dik.
 
Saygılarımızla,

Mine ŞENKUL ERGÜVEN
Basın Müşaviri
Tel:   0212-344 07 77
Faks: 0212-344 07 66
E-mail: msenkul@tekstilisveren.org.tr