İyi Pamukta 2017’ye bakış

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği’nin Genel Kurul Toplantısı’nda Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, yönetim kurulu asil üyeliğine seçildi.

Toplantıda sunulan faaliyet raporu doğrultusunda, “Better Cotton”daki yerli ve yabancı hedefler de ele alındı.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (İPUD) Genel Kurul Toplantısı, 26 Mart 2018’de İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Levent Oğuz da toplantıya katıldı.
Türkiye genelinde 80 üyesi bulunan İPUD’un Genel Kurulu’nda sendikamız, iki yıllığına yönetim kurulu asil üyeliğine seçildi. Ayrıca, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Adana Ticaret Borsası, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, Ulusal Pamuk Konseyi gibi kurumlar da yeni dönem yönetim kurulu asil üyeleri arasında yer alıyor.
2013 yılından bu yana faaliyet gösteren İPUD, sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda dünyada önemi artan “Better Cotton” (İyi Pamuk) lisanslı pamuğu ülkemizde üreterek, pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve Türkiye’nin sürdürülebilir pamukta dışa bağımlılığını azaltmak için çalışmalar yapıyor.
Pamuk üretiminin çevre ve insan üzerindeki olumsuzluklarını en aza indirmek için Better Cotton Standardı, Better Cotton Initiative (BCI) tarafından geliştirilmişti. BCI, 2010 yılından bu yana dünyada Better Cotton Standardı’nda pamuk üretilmesine katkıda bulunuyor.
Toplantıda sunulan İPUD 2017 faaliyet raporuna göre, 2016 yılı ile beş kıtada 23 ülkede üretilen Better Cotton, dünya pamuk üretiminin yüzde 14’ünü oluşturuyor. Bu oranın 2020 yılında yüzde 30 olması hedefleniyor. Türkiye’de ise 2017 yılında Better Cotton üretimi toplam pamuk üretiminin yüzde 5’ini oluşturuyor.