Yabancı çocuklara pazen giydiriyorlar

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği eski Başkanı Burcu Akdarı Toprak ile annesi Hatice Akdarı, lüks çocuk giyim markası Sorci and Fofa’yı yarattı.

Önceliği yurtdışında büyümek olan markanın koleksiyonları, yurtdışındaki büyük mağazalarda ve online olarak satılıyor.Hazır giyim ve konfeksiyon üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin, hızlı modada olduğu gibi tasarım ve katma değerli üretimde de rakiplerinden ayrıştığını düşünen Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) eski Başkanı Burcu Akdarı Toprak, annesini de yanına alarak “niş” bir alan olarak gördüğü lüks çocuk giyiminde “şanslı” ve “tatlı” anlamına gelen  Sorci and Fofa markasını yarattı. Pazen ve divitin gibi geleneksel kumaşlardan yararlanarak çocuk giyiminde lüks segment bir marka ortaya çıkarmak için kolları sıvayan anne-kız, koleksiyonlarını tamamen yerli kumaşlarla yarattı. Ürünlerde, pazen ve divitinin yanı sıra Bursa’da üretilen jakarlar, danteller, ipek tafta da kullanıldı. Hedef kitlelerinin üst gelir grubundaki aileler olduğunu belirten Burcu Akdarı Toprak, “Türkiye hazır giyim ihracatından kilogram başına ortalama 15 dolar döviz elde ediyor. Biz ise yoğun el işçiliğinin hâkim olduğu ürünlerimizle kilogram başına  200-250 dolarları  hedefliyoruz. Ürünlerimizi ilk aşamada yurtdışındaki büyük mağazalarda ve online olarak müşterilerimizin beğenisine sunacağız” diyor. Burcu Akdarı Toprak ile marka yolculuklarından hedeflerine kadar pek çok konuyu konuştuk.

Ne kadar süredir tekstil sektörünün içindesiniz?
Aile olarak tekstilin kalbi olarak ün yapmış Bursalıyız. Tekstil, babamız İlhan Bey’in ilk mesleği; manifaturacılık ve tekstil ürünleri ile çalışması çok eski yıllara dayanıyor. Son yıllarda daha farklı iş alanlarına ağırlık vermiş olmamıza rağmen tekstil ve hazır giyime inancımız bizi heveslendiriyor.
Çocuk giyimine girmeye nasıl karar verdiniz?
Sevdiklerimiz, bizim baş ilham kaynağımız. Marka ismi de bizim için iki değerli ismi simgeliyor. Ancak asıl ilham kaynağımızın, kızımız ve aynı zamanda ailenin ilk torunu olan Hira olduğunu söyleyebilirim. Çocuk abiye giyim markamızı, annem Hatice Hanım ile hayata geçirdik. Araştırma ve geliştirme ile geçen bir süreçten sonra şirketimizi kurduk.
Markanız hakkında bilgi verir misiniz?
Sorci and Fofa, lüks çocuk giyim tasarımı, üretimi alanında faaliyet gösteriyor. “Sorci” ve “Fofa”, bizim ailemiz için anlamı olan isimler; “şanslı” ve “tatlı” anlamına geliyorlar. Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Dolayısıyla, en iyi kalitede kumaş seçiminin yapıldığı, giyildiğinde minik aile üyelerini rahat, aynı zamanda özel hissettirecek bir marka.
Ürün portföyünüzde neler var?
İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış olmak üzere yılda iki koleksiyon çıkarıyoruz. Ürün gamımızı seçkin, özel gün kıyafetleriyle limitliyoruz. Bu tasarım kıyafetleri yine seçkin ve tasarım aksesuarlar ile bütünleştirip trend’i yakalamaya çalışıyoruz.
Tasarımlar kimin elinden çıkıyor?
Annem Hatice Akdarı ve ben şirket faaliyetlerini yürütüyoruz. Elbette ailenin diğer faaliyet alanlarında liderlik eden babam, kardeşim ve eşim her daim destekçimiz. Ancak tasarımları çoğunlukla annem ve ben birlikte yapıyoruz. Annem, markamızın yaratıcı direktörü. Onun dışında teknik ekipten her daim destek alıyoruz. Ama tasarıma biz öncülük ediyoruz.
Anne-kız ne zamandır birlikte çalışıyorsunuz?
İş anlamında ilk defa… Annem benim en yakın arkadaşım, kendisinin görüşlerine çok değer veriyorum. Ben yıllardır iş hayatındayım, ancak bu alan annemin ilk aktif işi, becerilerini hayata geçiriyor olması beni gururlandırıyor.

NEDEN GELENEKSEL KUMAŞLAR?
Pazen ve divitin gibi geleneksel kumaşları kullanmanızda neler etkili oldu?
Kültürümüz ve geleneklerimiz çok zengin. Yurtdışında kaldığım yıllarda ülkemizin ne denli zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yaptığını çok daha iyi anlama fırsatım oldu. Pazen, çocuklar için son derece renkli, eğlenceli, dokusu itibariyle yumuşak ve sıcak tutan bir kumaş türü. Geleneklerimizi yeni ve eğlenceli şık tasarımlarla çocuklarımıza tanıştırmak istedik.
Bu kumaşları nereden temin ediyorsunuz?
Koleksiyondaki kumaşlarımız tamamen yerli üretim; hepsini Türkiye’den temin ediyoruz.
Gündeminizde farklı geleneksel ürünleri kullanmak var mı?
Olmaz mı?! İznik çini motiflerine oldum olası hayranım; kültürel koleksiyon için harika bir ilham kaynağı olabilir. Yine ülkemizde üretilen en iyi kalite keten kumaşlar da öyle. Kültürümüz tasarımlarımıza ilham veriyor, ancak koleksiyonlarımızın tümü geleneksel değil. Bir kısmında bu ezgileri değerlendiriyoruz, bir kısmını ise multikültürel, her zevke hitap eden moda trend’lerini yakalayan tasarımlarla oluşturuyoruz.
Üretim tesisiniz var mı, yoksa üreticilerle mi çalışıyorsunuz?
Faaliyetlerimizi Bursa’da organize ediyoruz. Tekstil, çeşitliliği olan bir sektör. Biz de paydaşlarımız ve çözüm ortaklarımız ile hızla yol almaya çalışıyoruz.
Ne kadarlık bir üretim kapasitesine sahipsiniz?
Çoğunlukla sipariş usulü çalışıyoruz. Dolayısıyla üst limitimiz bulunmuyor. Sipariş geldikçe ürün teslimatına yetebilecek ölçüde planlama yapabiliyoruz.
Satış kanallarınız neler?
Alıcılarımıza ağırlıklı olarak online satış kanalından ulaşıyoruz. Gerek Sorci and Fofa’nın internet sitesinden, gerekse ürünlerimizi bünyesine dahil eden lüks online mağazalardan tasarımlarımıza ulaşabiliyorlar. Ayrıca dileyenler, Beymen mağazalarında da ürünlerimizi bulabilirler.
Hangi gruba hitap ediyorsunuz?
Çocukları için özel günlerinde yüksek kalite ve tasarım ürünleri tercih eden ailelere hitap ediyoruz.

İHRACAT ODAKLILAR
İhracat yapıyor musunuz?
İhracat odaklı bir markayız ve ürünlerimizin çoğunluğunu ihraç ediyoruz. Bu şekilde devam etmeyi diliyoruz. Tasarımlarınızı kendi markanız altında ihraç edip ailelere ulaştırmak inanılmaz bir keyif. Markamızın geçmişi uzun yıllara dayanmıyor, ancak global vizyonla hızla büyüyoruz. 2018 ve 2019 ihracatımızdan umutluyuz.
Hedef pazarlarınız nereler?
Asıl hedef pazarımız yurtdışı. Lansmanımızı da Londra’da yaptık. Londra’yı New York takip etti. Her ikisinde de çok büyük ilgi gördük ve beklediğimizin üzerinde siparişler almaya başladık. Yoğun el işçiliği nedeniyle 300-500 dolar arasında fiyatı olan ürünlerimiz tahminlerimizin ötesinde ilgi gördü. Koleksiyonda özellikle pazen ve lüks divitin kumaştan tasarladığımız kıyafetler ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Doğal olarak tasarımlarımızı yurtdışına göre yapıyoruz. Hedefimiz ise gelişmiş pazarlarda büyümek. GSMH yüksek ve çocuk popülasyonun yoğunlukta olduğu bölgeler.

DÜNYA TRENDLERİNİ TAKİP EDİYOR
TANITIM YATIRIMI
Çoğunlukla marka bilinirliğine ve kaliteli üretime yoğunlaşmış durumdayız. Ürünlerimize değer veren gelişmiş pazarlara olabildiğince ulaşmak için yoğun pazarlama ve tanıtım üzerine yatırım yaptık daha da yapacağız.
KADIN İSTİHDAMI
Marka yaratıcısı ve baş tasarımcıları olarak iki kadınız. Ekibin neredeyse yarısı kadın. Hazır giyim sektörü için elbette bu şaşırtıcı bir oran değil ve biz de kadın istihdamına verdiğimiz katkıdan çok memnunuz.
KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITACAK
Hedefimiz,  gerek kültürümüzü gerek dünya trendlerini takip eden tasarım ürünlerimizi olabildiğince ailelere ulaştırmak ve onların en değerli minik fertlerini mutlu edebilmek.