Tekstilde öncü trendler ve teknolojiler

Autex Dünya Tekstil Konferansı’nın 18’inci yılında adresi, İstanbul’du. ‘Tekstilde Öncü Trendler ve Teknolojiler’ ana temasıyla yapılan konferansta, bilim insanları yenilikçi araştırma ve projelerini anlattı.

İlki 2001 yılında Portekiz’de gerçekleştirilen Autex Dünya Tekstil Konferansı’nın adresi bu yıl Türkiye’ydi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen konferansın gerçekleşmesine Sendikamız da destek verdi.
20-22 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlenen 18’inci Autex Dünya Tekstil Konferansı, araştırmacıları, akademisyenleri, öğrencileri ve tekstil sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi ve tekstildeki yeni trendler hakkında ufuk açıcı sunumlara sahne oldu.
Konferansa Sendikamızın yanı sıra İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB), Bursalı Tekstil Ar-Ge Merkezi, Sanko Holding-ISKO, Kipaş Holding, Kıvanç Grup, Orta Anadolu ve Datacolor da destek verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hale Karakaş moderatörlüğünde başlayan konferansta destekçilere plaket verildi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası adına verilen plaketi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Kilitçioğlu aldı.

Denim renklendirme
Konferansta ilk olarak, ‘Denim-Dyed Denim’ projesi ile ödül kazanan Avustralya Deakin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Xungai Wang, ‘Eski Tekstillerin Yeni Modaya Dönüştürülmesi’ başlıklı bir konuşma yaptı. Geleceğin liflerinden bahsederken, tekstil ve moda sektörünün dünyada kirliliğe sebebiyet vermede ikinci sırayı aldığını belirten Wang, dünyada en fazla kullanılan tekstil ürününün denim olduğunu ifade etti. Ürünlerde geri dönüşüm oranı ise sadece yüzde 1. Denim-Dyed Denim projesinde, eski denimlerden çeşitli işlemlerden geçirilerek oluşturulan tozların, işlem görmemiş denimler üzerinde kullanılarak renk vermeleri sağlanıyor. Bu sayede denim atıklarının yanı sıra kimyasal ve boya atıkları da etkin bir şekilde ürüne dönüştürülmüş oluyor. Yapılan deneyler sonucu Deakin’de üretilen tozlar ile boyanan denimlerin yüksek solmazlık ve konfor özellikleri gösterdiği, fakat renklerinin normal boyanmış denimler kadar koyu görünmediği gözlemlenmiş.

Akıllı tekstil bilimi
Konferansta, ‘Akıllı Tekstil Bilimi ve Mühendisliği Üzerine’ başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Birleşik Krallık Manchester Üniversitesi’nden Prof. Henry Yi Li de tekstil-elektronik biyomühendislik alanı ile ilgili bilgiler verdi; iletken materyallerden (karbon, gümüş, bakır) başlayarak, elektronik liflere/polimerlere (polianilin, metaller), elektronik ipliklere, elektronik kumaşların (e-fabrics) üretimlerine, elektronik tekstil cihazlarına ve giyilebilir teknolojilerin kullanım alanlarına (ilaç taşıma sistemleri, IoT ekosistemleri) dair son gelişmeleri aktardı. Prof. Yi Li ayrıca, iletken formların elektronik tekstil pazarı entegrasyonunda iletken mürekkep formunda kullanımının yüzde 67 (sadece mürekkep kullanımı yüzde 16, mürekkep ve polimer kullanımı yüzde 11, tekstil ve mürekkep kullanımı yüzde 20), iletken polimer formunda kullanımının yüzde 36 (sadece polimer kullanımı yüzde 2, tekstil ve polimer kullanımı yüzde 2, sadece tekstil kullanımı yüzde 29), iletken iplik, tekstil, kumaş formunda kullanımının yüzde 36 (tekstil ve polimer kullanımı yüzde 2, tekstil ve mürekkep kullanımı yüzde 20, sadece tekstil kullanımı yüzde 29) ve tümünün kullanımının yüzde 20 olduğunu gösteren sayısal verileri katılımcılarla paylaştı.

Sürdürülebilir boyama
Amerika North Carolina State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet El-Shafei, ‘Sürdürülebilir Boyama ve Terbiye İşlemleri’ başlığı altında, tekstil kimyasalları kullanımlarının sürdürülebilirliğine dair bilgiler verdi. Sürdürülebilir boya kullanımı sonrasında enerjide yüzde 95, su kullanımında yüzde 95’lik bir kazanım olacağını aktaran Prof. Dr. El-Shafei, boya banyosunda kimyasal yardımcı maddelerin kalmamasına dair çalışmaları da anlattı.
İlk günün paralel oturum konuları arasında ‘İleri Lifler ve Materyaller’, ‘Teknik Tekstiller, Kompozitler ve Membranlar’, ‘Nanoteknoloji, Nanotekstiller ve Elektrospinning’, ‘Yenilikçi Fonksiyonel Tekstiller’, ‘Akıllı, İnteraktif ve Çok Fonksiyonlu Tekstiller’, ‘Ekolojik ve Çevresel Tekstiller’, ‘Geri Dönüşüm ve Yaşam Döngüsü Analizleri’, ‘Koruyucu Tekstiller’, ‘Yüzey İşlevselleştirme ve Kaplama’, ‘Konfor Bilimi’, ‘Tıbbi Tekstiller, Doku Mühendisliği, İmplantlar’ başlıkları vardı.

Akıllı konfeksiyon
Konferansın ikinci gününde ‘Akıllı Konfeksiyon ve Çok Fonksiyonlu Tekstiller’ başlıklı bir sunum yapan Fransa ENSAIT Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vladan Koncar, 2017’de 549 milyon dolar olan akıllı tekstil pazar talebinin 2021 yılına kadar 2 milyar 900 milyon dolara çıkacağını grafikler ile anlattı.
Prof. Dr. Koncar’ın konuşmasında yer ayırdığı başlıklardan biri de ‘CardioNexion’ projesiydi. Giyim ve iç giyim ürünlerine tam entegrasyon sağlayan ve giysinin doğasını bozmayan CardioNexion cihazları, hastadan topladığı kardiyak verilerini elektronik ortamda analiz ederek hastanın doktoruna bildiriyor. Doktor bu analizleri değerlendirerek hastaya gerekli tedaviyi uygulayabiliyor.
Akıllı tekstil yapılarının yıkama özellikleri ve güvenilirlikleri konusunda da IPC ve AATCC gibi standartları kaynak gösteren Prof. Dr. Koncar, bu tekstillerde kullanılan iletken maddelerin yıkama parametrelerine bağlı olarak değişim gösterebildiğini, pazardaki standartların henüz bunların tamamını standartlaştırabilecek nitelikte olmadığını belirtti; bu konularda çalışan araştırmacıların yıkama ve güvenilirlik konusuna odaklanmaları gerektiğine değindi.

4D Sistemleri
Günün ikinci oturumunda ise Almanya Dresden Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Chokri Cherif, ‘Karbonlu Beton Kompozit: İnşaat Sektöründe Yeni Nesil’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
‘Kompleks Hiyerarşik 4D Sistemleri’ projesinden söz eden Prof. Dr. Cherif, karmaşık hareketler için işlevsellikler sağlayan, lif tabanlı, 4D hareketli programlanabilir modellemelerin yapılabileceğini belirtti. Robotik teknolojide kullanılabilen bu modellemeler, -3 boyutta olduğu gibi- cisimlerin sertlik ve yumuşaklık gibi karmaşık özelliklerini de kavrayabilen sistemler.

3 boyutlu dokumalar
 Konferansın son tekli oturumlarında, ‘Karmaşık 3 Boyutlu Dokumalar: Sürdürülebilir Bir Malzeme’ başlıklı sunumuyla Delhi Hint Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Bijoya Kumar Behera inşaat sektöründe kullanılabilecek olan kompozit yapılardan bahsetti.Sunumunda kare boşluklu, üçgen boşluklu, ikizkenar yamuk boşluklu, altıgen boşluklu, X-şekilli boşluklu yapılar ve bunların fiziksel dayanım ölçümlerine dair bilgiler veren Prof. Dr. Behera, basınç testinde en yüksek mukavemeti kare boşluklu yapının gösterdiğini belirtti. Sıkıştırma ve bükme testlerinde yüksek dayanım gösterme sırası ise şu şekilde:
- Kare boşluklu, çift katmanlı yapı
- Kare boşluklu, tek katmanlı yapı
- Üçgen boşluklu yapı
- İkizkenar yamuk boşluklu yapı
Son günün paralel oturum konuları arasında ‘Ekolojik ve Çevresel Tekstiller’, ‘Geri Dönüşüm ve Yaşam Döngüsü Analizleri’, ‘Teknik Tekstiller, Kompozitler ve Membranlar’, ‘İleri Lifler ve Materyaller’, ‘Tekstil İşleme’, ‘Modern Tekstil Eğitimi ve Öğretimi, Yenilikçilik ve Girişimcilik’, ‘Moda-Konfeksiyon Sanayi ve Pazarlama’, ‘Tekstil Testleri, Ölçme Teknolojileri’ vardı.
Kapanış töreninde, öğrencilerin konferans kapsamında üç gün boyunca yapmış oldukları sunumlara verilen puanlar değerlendirildi. ‘Silika Bazlı Kesme Gerilimi Altında Kalınlaşan Sıvıların (STFs) Kalınlık Davranışlarının Ayarlanması İçin Katkı Maddelerinin Kimyasal Modifikasyonu’ konusunda yaptığı sunumla Delhi Hint Teknoloji Enstitüsü öğrencisi Aranya Ghosh ve ‘Kompresyon Özellikli Bandajların Kas Davranışları Üzerine Etkisi’ konulu poster sunumuyla Çek Cumhuriyeti Liberec Teknik Üniversitesi öğrencisi Abdelhamid Rajab Ramadan Aboalasaad ödül kazandı.
Belçika Gent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Paul Kiekens, bir sonraki AUTEX Konferansı’nın ve AUTEX’in tekstil sektöründeki 25 yıllık işbirliği kutlamalarının 2019 yılında Belçika Gent Üniversitesi’nde yapılacağını açıkladı.

Sendika üyeleri için
Konferans sırasında Birleşik Krallık Manchester Üniversitesi Profesörü Henry Yi Li ile birebir temas kuruldu. Sendika üyelerimizin ilgi gösterdiği konu başlıklarında İstanbul Teknik Üniversitesi Profesörü Bülent Özipek yardımıyla ilgili kişilerle temas kurulabilecek. Konferansın ana başlıkları şöyleydi:
1. İleri Lifler ve Malzemeler
2. Yenilikçi Fonksiyonel Tekstiller
3. Teknik Tekstiller, Kompozitler ve Membranlar
4. Koruyucu Tekstiller
5. Tıbbi Tekstiller, Doku Mühendisliği, İmplantlar
6. Akıllı, İnteraktif ve Çok Fonksiyonlu Tekstiller
7. Tekstil İşleme
8. Yenilikçi Tekstil Yapıları
9. Nanoteknoloji, Nanotekstiller, Elektrospinning
10. Biyopolimerler ve Biyoteknoloji
11. Yüzey Fonksiyonelleştirme ve Kaplama
12. Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri
13. Tekstil Testleri, Ölçme Teknolojisi
14. CAD/CAE Teknolojisi, Kitlesel Bireyselleştirme (mass customisation)
15. Modelleme ve Simülasyon
16. Moda - Tasarım ve Konfeksiyon Sanayii
17. Konfor Bilimi
18. Tekstillerin Korunması
19. Ekolojik ve Çevresel Tekstiller, Geri Dönüşüm ve Yaşam Döngüsü Analizleri
20. Tekstil Ekonomisi, Tekstil Tedarik Zinciri Yönetimi
21. Yenilik ve Girişimcilik
22. Modern Tekstil Eğitimi ve Öğretimi